Ratibořické údolí

Ratibořické údolí

Město Česká Skalice se nachází na území okresu Náchod, v turistické oblasti Kladské pomezí. Bylo založeno na počátku 13. století při křižovatce kladské a úpské obchodní cesty. Česká Skalice a Babiččino údolí jsou těsně spjaty s osobou a dílem nejvýznamnější české spisovatelky Boženy Němcové.

Naučná stezka Babiččino údolí

Naučná stezka Babiččino údolí začíná v České Skalici, prochází údolím řeky Úpy a končí u Rýzmburského altánu. Obsahuje 18 naučných tabulí a 5 přírodovědeckých zastavení. Stezka je dlouhá 7,5 km a je každoročně v provozu od května do září.

Zámek Ratibořice

Kateřina Vilemína Zaháňská, která zdědila Náchod a Ratibořice po svém otci vévodovi Petru Kuronském V první třetině 19. století ratibořický zámeček přestavěla v romantické a komfortní letní panské sídlo. Kolem něho založila rozsáhlý anglický park přecházející ve volnou přírodu – dnes Babiččino údolí , které dýchá klidem a pohodou. Každý rok v červnu a v adventním čase Vás dobově oděné postavy provedou údolím a seznámí s životem panstva i prostého lidu 1. poloviny 19. století– inspirované románem slavné české spisovatelky Boženy Němcové – Babička.

Otevírací doba: květen-září: úterý-neděle (9:00–17:00), duben a říjen: sobota-neděle (9:00 – 16:00)

Justynčina stezka

Justynčina stezka patří do souboru naučných stezek za poznáním, které nás seznamují s místní historií a s osudy zajímavých postav. Projděte se po místech, kudy chodila židovská dívka Justynka. Značený pěší okruh se třemi infopanely je 7 km dlouhý. Nástup na trasu doporučujeme u Slatinského mlýna, kde se nabízí možnost zaparkování automobilu.

Stezka Jakuba Míly

Stezka Jakuba Míly patří do souboru naučných stezek za poznáním, které nás seznamují s místní historií a s osudy zajímavých postav. Jakub Míl ze Žernova byl skutečnou postavou, kterou začlenila Božena Němcová do své knihy Babička. Stezka je okruh, který vede po značených turistických trasách a je dlouhý 6 km. Začíná i končí v Babiččině údolí na rozcestí u pomníku Babičky s dětmi.

Barunčina škola

Roubenou školní budovu v České Skalici navštěvovala v letech 1824–1833 Barunka Panklová, pozdější největší česká spisovatelka Božena Němcová. Původní škola se dochovala jen částečně. V dnešním areálu Barunčiny školy, který byl zbudován v letech 1972 – 1981, můžete shlédnout vzorově upravenou školní třídu a byt pana učitele z počátku 19.století, jak byla popsána v povídce Pan učitel od Boženy Němcové. Dále pak atrium s nikami opatřenými keramickou výzdobou, expozici věnovanou prusko-rakouské bitvě u České Skalice z roku 1866 a expozici dějin města.

Otevírací doba: květen, červen, září 08:00 –17:00 (úterý-neděle), červenec – srpen 09:00–17:00 (denně), poslední prohlídka 30 min. před uzavřením

Domek spisovatelky Boženy Němcové

V centru města naproti kostelu je Domek Boženy Němcové s expozicí připomínající krátký pobyt spisovatelky v Červeném Kostelci od podzimu 1837 do dubna 1838 a obrazovou minigalerií známého červenokosteleckého malíře Gustava Vacka. Součástí prohlídky Domku Boženy Němcové je i symbolický hrob Viktorky, postavy z Babičky Boženy Němcové, který je umístěn v parčíku za domkem. Hrob je také samostatně přístupný z ulice vedoucí od kostela ke hřbitovu.

Otevírací doba: květen – září úterý – neděle: 8:00–12:00 a 13:00–17:00  V ostatních měsících a hodinách po telefonické dohodě.

Muzeum Boženy Němcové

Jako první české literární muzeum bylo otevřeno roku 1919. Expozice nám přibližuje život a dílo významné české spisovatelky Boženy Němcové. V Jiřinkovém parku před muzeem je umístěna bronzová socha sedmnáctileté Barunky Pankolové-Němcové, která připomíná její účast na prvním Jiřinkovém plese v roce 1837. III V České Skalici na náměstí, v budově staré radnice, bylo v roce 1931 otevřeno první české literární muzeum. V roce 1962 se přestěhovalo do nově zrekonstruovaného Steidlerova hostince, pod názvem Muzeum Boženy Němcové. Expozice nám formou bohaté obrazové a fotografické dokumentace, rozsáhlým sortimentem knih, množstvím originálních dokumentů a osobních věcí přibližuje život a dílo významné české spisovatelky Boženy Němcové. V Jiřinkovém parku před muzeem je umístěna bronzová socha sedmnáctileté Barunky Pankolové-Němcové, která připomíná její účast na prvním Jiřinkovém plese v roce 1837. Jiřinkové slavnosti můžete navštívit v České Skalici dodnes, a to na začátku měsíce září.

Otevírací doba: květen, červen, září 08:00 –17:00 (úterý – neděle), červenec, srpen 09:00–17:00 (denně), říjen až duben 08:00 – 15:00 (pondělí -pátek), poslední prohlídka 1 hodinu před uzavřením.

Zdroj: www.kladskepomezi.cz

Date

9. duben 2018

Tags

okoli